INFO

 

DRÁTKY

KORÁLKY

VITRÁŽ

FIMO

NYLON

SMALT

SHRINK ART

MICROTECH

OSTATNÍ

 

Nylon je syntetický  polymer, ze kterého se dají tvořit vlákna. Jedno z použití nylonu je právě rybářský vlasec, zekterého jsou nylonové náramky, řetízky a prstýnky. Pamatuju si, že dřív to byl velký hit, ale mně se stále velice líbí. Vlasec koupíte v rybářských potřebách. Důležitá je barva a průměr vlasce. V knížce Nylonové náramky a ozdoby jsou uvedené různé barevné kombinace. Já jsem si pro začátek koupila vlasec o průměru 0,60 mm. 100 metrů stálo asi 90 kaček. Samozřejmě záleží na značce vlasce. Můžete sehnat i levnější. Trochu náročnější je pak sehnat barvy, které chcete. Doporučuji nějaké tmavší, aby řetízky a náramky byly dobře vidět. Náramky můžete dělat z různých průměrů vlasce. Pokud děláte například z průměru 0,30 mm, tak můžete použít zdvojenou nit a vzor pak bude výraznější. Do náramků je nejlepší ještě navíc zapracovávat korálky, které výtvor krásně oživí.

Na řetízek kolem krku potřebujete přes 2 metry vlasce. Raději si na začátek ustřihněte delší. Nit v půlce přehnete a uděláte uzel liščí smyčka. Ten navléknete na špejli nebo třeba jehlu a připevníte na nějakou podložku, nejlépe k hraně nějakého stolu. Můžete taky použít klasicky svírací špendlík a práci si připnout na koleno, to jde taky.

Pokud budete dělat dvojbarevný náramek, tak ustřihnete dvě poloviční nitě a nahoře spojíte obyčejným uzlíkem. 

Tohle je základní smyčka náramku. Levá nit jde přes pravou a je protáhnuta pod ní, skrz vzniklé očko.

Očka musí být stejně velká a jejich velikost si určujete sami. Při práci se náramek či řetízek trošičku napíná. Tady je základní smyčka z druhé strany. Pravou nit položíme přes levou a skrz vzniklé očko pod ní protáhneme. 

Když práci přerušíte, tak je dobré si konec náramku něčím zafixovat, aby se uzlíky neuvolnily. Zaleží na vlasci, některý se rozmotá a některý vůbec ne. 

Očka můžete střídat libovolným způsobem. Není podmínkou, že musí být jedno očko vlevo a jedno vpravo. Můžete vyzkoušet i jiné počty. Například na jedné straně jen jedno očko a na druhé straně tři.

Na tomto obrázku jsou tři a tři očka. Pozorně si prohlédněte schéma nákresu, abyste nitě vedli správným způsobem. Očko uprostřed se navléká obráceně než očka na krajích.

Korálky dávám tam, kam mě napadne. Můžete jich dát víc nebo míň - to záleží na vás. Většinou dávám jeden až dva korálky na tři očka a pak další na další tři očka.

Dělat se také dají dvouřadé náramky. Spojené jsou díky korálku vyznačeném tmavě modře. Nejdříve udělejte jednu celou stranu, na kterou navléknete na vyznačená místa korálky. Potom pokračujte druhou stranou a vlasce provlékejte už navlečenými korálky. Dvojité náramky taktéž můžete dělat různými technikami - střídavě nebo asymetricky. Hlavně si vyberte korálek, který bude dost široký na protažení dvou vlasců. Pokud by se vám stalo, že nějaký korálek bude příliš malý a vy už budete za polovinou práce, tak očko udělejte na druhé očko a korálek nechejte volný. 

Ukončení vidíte na tomto obrázku. Uzlíkem protáhnete jednu z nití. Potom nitě zkrátíme a zapalovačem roztavíme a přimáčkneme k sobě. Můžete také udělat pouze uzlík a nebo nitě protáhnout korálkem a potom zatavit. Když děláte dvojbarevný náramek, tak do sebe nitě navzájem provléknete a pak oba konce zatavíte.

Různé druhy ukončení vidíte na posledním obrázku.

 

UKÁZKY

ODKAZY

www.anagramsro.cz - nakladatelství, které vydalo knihu Nylonové náramky a ozdoby, nejen tuto knihu, ale i velkou spoustu dalších tvořivých nápadů a věciček

Vlasce se dají sehnat v rybářských potřebách, tam mají velký výběr, ale ne zrovna co se týče barevnosti. Barevné vlasce shánějte v uměleckých, výtvarných potřebách, galanteriích nebo papírnictvích.

 

TEXTIL

DECOUPAGE

OSTATNÍ

 

 

NÁRAMKY

WINDOWART

KERAMIKA

 

Návody pro C4 - užitečné návody a rady pro zákazníky hostingu Webhosting C4